Maksymilian Basista (1883-1967)

Patriota, działacz polityczny i kulturalny. Był redaktorem "Gazety Rybnickiej" i współzałożycielem chóru "Seraf", organizatorem Towarzystwa Czytelni Ludowych. Za swą działalność został aresztowany przez władze pruskie. Uczestniczył w powstaniach śląskich oraz działał przy organizowaniu plebiscytu. Przewodniczył Radzie Miejskiej w latach 1932-34, a następnie pełnił funkcję wiceburmistrza Rybnika do 1939 roku. W czasie wojny był więźniem obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Został odznaczony orderem Polonia Restituta.

• Szkoła Podstawowa nr 11 jest placówką dwuzmianową.

• 736 uczniów uczy się w 32 oddziałach /23 w budynku głównym - klasy III - VII, 9 w budynku nr 2 tzw. filli - klasy I - III/.

• O wszechstronny rozwój dzieci troszczy się 70 nauczycieli, z pełnymi kwalifikacjami oraz 19 pracowników administracji i obsługi.

• Zajęcia dydaktyczne rozpoczynają się o godz. 8.00 i kończą najpóźniej o godz. 16.10.

• W budynku filii klasy I i II uczą się na dwóch zmianach:
    I zmiana - 8.00 do 11.25 lub 12.30
    II zmiana - 10.40. lub 11.45 do 16.10

• uczniowie klas I-III korzystają z zajęć gimnastyki korekcyjnej, a klasy IV-VI z zajec sportowo-rekreacyjnych (koszykówka, piłka nożna, tenis stołowy, badminton, lekka atletyka),

• organizujemy wyjazdy na basen dla kl. III - uczniowie mają możliwość zdobycia karty pływackiej,

• swoje pasje uczniowie odkrywają i rozwijają w licznych kołach zainteresowań,

• uczniowie mogą zdobywać kartę rowerową - zajęcia z przepisów ruchu drogowego odbywają się na lekcjach techniki w klasie V.

Wieloletnią tradycją naszej szkoły jest organizacja wielu ciekawych imprez szkolnych i mędzyszkolnych. Między innymi:

• Dni Śląskie w Jedenastce.

• Międzyszkolny Festiwal Pieśni Patriotycznej"To Mądrze, Że W Śpiewie Jest Ojczyzna".

• Międzyszkolny Turniej Wiedzy o Śląsku.

• Szkolny Festiwal Piosenki Śląskiej.

• Mikołajki.

• Wieczór Wigilijny dla dzieci z rodzin wymagających wsparcia "Wigilia po Śląsku".

• Jasełka.

• Karnawałowy Bal Przebierańców.

• Bal dla Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym.

• Wiosenny Omnibus.

• Dzień Dziecka - "Dla każdego coś ciekawego".

Uczniowie naszej szkoły biorą udział w różnych projektach i programach. Między innymi:

• "Szkoła promująca zdrowie".

• "Trzymaj formę".

• "Szkoła bez przemocy".